Congresul Național al Memoriei
Pe 28 iunie 2026 la Palatul Republicii s-a desfășurat ce-a doua ediție a Congresului Național al Memoriei, un eveniment dedicat tuturor victimelor deportarilor, represiunilor politice și foametei organizate de regimul comunist totalitar. Ediția din acest an marchează 80 de ani de la foametea groaznică
organizată din 1946-1947 și 85 de ani de la primele deportări din 1941 – două din cele mai grave crime comise împotriva populației Moldovei în perioada ocupa-ției sovietice. Congresul National al Memoriei este organizat de Ministerul Culturii si Ministerul Educației și Cercetării, Asociația foștilor deportati și deținuți politici din R. Moldova, Asociația istoricilor A.Moșanu din R.Moldova.